5MPx IP PoE kamera s 5× zoomom | ZONEWAY NC965+
ZONEWAY NC965+ – 5MPx IP PoE kamera s 5× zoomom PoE 5MPx IP STARVIS bullet kamera, antivandal,..
https://eletur.sk/valcova-ptz-kamera-8mpx-4k-5x-zoom-hico-gr-ps3x5i-m8s
HICO X5I-M8S je vonkajšia IP kamera so zoomom 5×, pri ktorej sa motoricky otáča a nakláňa celé telo valcovej (bullet) kamery na motorickom kĺbe v rozsahu 0–180° a 0–55° (podľa výrobcu). Pre montážne firmy a spr...

HICO X5I-M8S je vonkajšia IP kamera so zoomom 5×, pri ktorej sa motoricky otáča a nakláňa celé telo valcovej (bullet) kamery na motorickom kĺbe v rozsahu 0–180° a 0–55° (podľa výrobcu). Pre montážne firmy a správcov objektov ide o strednú cestu medzi pevnou kamerou a kupolovou PTZ: 8Mpx IP kamera s obrazom 4K, motorizovaný objektív 2,7–13,5 mm s autofokusom, kovové puzdro s krytím IP66 (údaj výrobcu) a napájanie 12 V DC alebo PoE cez externý PoE splitter, ktorý je súčasťou balenia. Je to valcová PTZ kamera, označovaná aj ako PTZ bullet kamera. Za tmy scénu osvetlí šesť IR LED; ich dosah do 30 m udáva výrobca. Testované – kompatibilné s rekordérmi ZONEWAY, Hikvision, Dahua a Milesight cez ONVIF.














Z jedného miesta viac smerov. Pevná kamera stráži jediný výsek. Táto otočná kamera zvládne najprv hlavnú bránu, potom zadný vchod alebo parkovacie miesta a vzdialený detail priblíži optikou, nie orezaním obrazu. Pri valcovej kamere sa pri natáčaní pohybuje celé telo: otáča sa a nakláňa okolo motorického kĺbu, takže objektív aj IR prisvietenie mieria vždy tam, kam sa kamera natočí.

Polkruh pred stenou. Otáčanie pokrýva 0–180° (podľa výrobcu), preto kamera patrí na stenu objektu, odkiaľ mieri do priestoru pred seba. Na stožiar uprostred dvora, kde by musela pokryť celých 360°, ju nedávajte; tam patrí kupolová PTZ. Telo kamery sa podľa výrobcu otáča rýchlosťou až 20 °/s a nakláňa až 10 °/s, ovládacia rýchlosť otáčania je 0,5–20 °/s: pomalý pohyb sa hodí na jemné doladenie záberu, rýchly na prechod medzi dvoma miestami.
Zoom pre areál, vjazd a sklad. Päťnásobný optický zoom stačí na areál, dvor, vjazd alebo sklad. Ako IP kamera s optickým zoomom a autofokusom po zmene priblíženia zaostrí sama, v jednej chvíli však zobrazuje len jeden výsek. Kde nesmie nič uniknúť, kombinujte ju s pevnými kamerami; samostatne ju nasaďte tam, kde obsluha medzi miestami prepína a občas potrebuje detail.
Uhly záberu približne. Výrobca uhly neuvádza, preto sme ich spočítali zo snímača Sony IMX415, ktorého plocha meria 5,57 × 3,13 mm. Na najširšom zábere 2,7 mm kamera pokrýva približne 92° vodorovne, 60° zvisle a 100° uhlopriečne, pri maximálnom priblížení 13,5 mm približne 23° vodorovne, 13° zvisle a 27° uhlopriečne. Skutočná optika sa môže o niekoľko stupňov líšiť. V diaľke 10 m tak kamera na najširšom zábere obsiahne scénu širokú asi 21 m, na najväčšom priblížení asi 4 m.

Krátke video výrobcu ukazuje prevedenie kamery: objektív, kĺb na natáčanie tela kamery, nástennú základňu aj konektory kábla.
PoE splitter v balení. Kamera pracuje s napájaním 12 V DC (údaj výrobcu), alebo ju napájate jediným sieťovým káblom a splitterom z balenia. Rozvod tak nemusíte riešiť osobitne: tam, kde v stavbe vedie len dátový kábel, stačí PoE zdroj (PoE switch alebo injektor) a splitter z balenia a kamera môže stáť bez zásuvky pri objektíve. Kto uprednostňuje klasické napájanie, zapojí zdroj 12 V DC. S napájaním a káblovaním počítajte už v návrhu.
Päť vecí pred montážou.

ONVIF, RTSP a P2P. Ako IP kamera ONVIF sa prihlási k rekordéru alebo videosoftvéru (Profile S udáva výrobca) a popri tom vysiela prúd RTSP. Na prístup z mobilu slúži aplikácia HiEasy s P2P cloudom; kamera po pripojení hlási stav „Internet ready“; k dispozícii je aj DDNS.
Alarmový výstup a detekcie. Alarmový vstup kamera nemá, len jeden alarmový výstup s dobou zopnutia 1–600 s. Čidlo teda nezapojíte do kamery, ale využijete jej detekcie: pohyb, vstup do zóny, prechod čiary, opustenie miesta a počet osôb, s voliteľným filtrom na človeka, vozidlo alebo oboje. Zaťažiteľnosť výstupu výrobca neuvádza; pre sirénu alebo svetlo nám napíšte, poradíme zapojenie. Pri udalosti vie kamera podľa výrobcu zapísať záznam na SD kartu, odoslať e-mail (SMTP), nahrať snímku na FTP alebo ohlásiť udalosť na server alarmového centra.
Zvuk oboma smermi. Mikrofón s reproduktorom v puzdre kamery umožnia hovor, ďalší zdroj možno priviesť na Mic-in / Line-in a von vedie aj samostatný audio výstup; kodeky sú G.711 (u / a). Potlačenie ozveny uvádza výrobca.
Obraz, noc a záznam. Hlavný prúd ponúka 8 Mpx (3840 × 2160 px) a ďalšie stupne 6, 5, 4 a 3 Mpx aj 1080p. Z kodekov H.265+, H.265 a H.264 si vyberiete ten pravý a tok nastavíte ako konštantný (CBR) alebo premenlivý (VBR); výrobca udáva dátový tok videa od 512 kb/s do 6 Mb/s, kvalitu delí šesť stupňov. Za tmy kamera osvetľuje scénu šesticou IR LED (dosah do 30 m podľa výrobcu, závisí od okolia), jas IR sa mení plynulo a filter IR-CUT sa prepína sám alebo ručne. Motorizovaný objektív má podľa výrobcu svetelnosť F1,6 a kamera minimálne osvetlenie 0,005 lx vo farebnom režime (v čiernobielom režime s IR prisvietením 0 lx). O obraz sa starajú aj BLC, HLC, WDR, HDR, odhmlievanie a 2D/3D redukcia šumu a elektronická uzávierka od 1/25 s do 1/100 000 s (všetko podľa výrobcu).
Ukladať možno na kartu SD (podľa výrobcu), do rekordéra s ONVIF alebo na sieťové úložisko typu NFS či NAS (podľa výrobcu). Úložisko dimenzujte podľa zvoleného toku; na hrubý odhad počítajte, že 1 Mbit/s znamená asi 450 MB za hodinu (výpočet).

Širší výber hľadajte medzi vonkajšími IP kamerami, v kategórii PoE IP kamery alebo medzi natáčateľnými PTZ kamerami; celý sortiment je v sekcii IP kamerové systémy. Podobné kamery HICO: PTZ kamera HICO 33D-M8S s 33× zoomom, valcová PTZ HICO H10X50 s 10× zoomom a PTZ HICO IV10M80 s 20× zoomom.
Na záznam poslúžia sieťové video rekordéry s ONVIF, napríklad ZONEWAY NVR3016. Na napájanie viacerých kamier po sieťovom kábli sa hodí PoE switch ZONEWAY, pre jednu kameru PoE injektor; na klasické napájanie zo zásuvky slúži napájací zdroj 12 V / 4 A. Do kamery sa hodí aj karta microSD 128 GB, ďalšie drobnosti k inštalácii sú v príslušenstve pre IP kamery.
Ako kameru napájať?
Zdrojom 12 V DC, alebo po sieťovom kábli: PoE splitter je súčasťou balenia, takže stačí PoE switch alebo injektor.
Otáča sa len objektív, alebo celá kamera?
Celé telo valcovej kamery: otáča sa a nakláňa na motorickom kĺbe v rozsahu 0–180° a 0–55° podľa výrobcu.
Prečo Chrome nezobrazí živý obraz z kamery?
Obraz zobrazí prehrávač WebPlayer. Rozhranie nemá češtinu ani slovenčinu, preto nastavenie urobte raz pri uvedení do prevádzky a zákazníkovi odovzdajte hotový výsledok.
Dá sa kamerou otáčať rukou?
Nie. Na fotografii výrobcu je pri kĺbe výstražný štítok „No Rotation Manually“, teda telom kamery rukou neotáčať. Natáča ju motor na povel cez sieť.
Má kamera alarmový vstup pre externé čidlo?
Nemá, k dispozícii je jeden alarmový výstup. Ak má kameru spúšťať vonkajšie čidlo, musí to zabezpečiť rekordér alebo riadiaci systém.
Kam sa ukladá záznam a koľko miesta potrebujem?
Záznam ide na SD kartu v kamere (podľa výrobcu), do rekordéra s ONVIF alebo na NAS (podľa výrobcu). Potrebnú kapacitu vypočítate z nastaveného toku: každý Mbit/s dáva zhruba 450 MB za hodinu.
Ako ďaleko vidí kamera v noci pri plnom priblížení?
Výrobca udáva dosah IR jedným číslom: do 30 m. Pri priblížení na 13,5 mm však kamera mieri na cieľ, ktorý môže ležať ďalej než 30 m, a taký cieľ už IR nemusí osvetliť; pre detail vo väčšej vzdialenosti plánujte doplnkové osvetlenie objektu.
Obsah spracoval Ing. Václav Turek, technik.
| Parameter | Hodnota |
|---|---|
| Kamera a obraz | |
| Model | HICO X5I-M8S |
| Výrobné označenie | GR-PS3X5I-M8S |
| Typ | vonkajšia valcová (bullet) IP kamera s motorickým natáčaním celého tela kamery (PTZ) |
| Obrazový snímač | 8 Mpx SONY IMX415, CMOS 1/2,7″ (veľkosť podľa výrobcu) |
| Maximálne rozlíšenie | 8 Mpx, 3840 × 2160 px (4K) |
| Ďalšie rozlíšenia hlavného prúdu | 6 Mpx, 5 Mpx, 4 Mpx, 3 Mpx, 1080p |
| Kompresia videa | H.265+, H.265, H.264 |
| Riadenie dátového toku | CBR / VBR, 6 stupňov kvality obrazu |
| Dátový tok videa | 512 kb/s – 6 Mb/s (podľa výrobcu) |
| Vedľajší prúd | nižšie rozlíšenie 640 × 360, VGA, D1 (720 × 480) (podľa výrobcu) |
| Deň / noc | prepínací filter IR-CUT; režim automaticky alebo ručne (časový plán podľa výrobcu) |
| Minimálne osvetlenie | 0,005 lx vo farebnom režime (F1,6); 0 lx v čiernobielom režime so zapnutým IR prisvietením (podľa výrobcu) |
| Elektronická uzávierka | automatická, 1/25 – 1/100 000 s (podľa výrobcu) |
| Nastavenie obrazu | BLC, HLC, WDR, HDR, 2D/3D potlačenie šumu, odhmlievanie, súkromné zóny, zrkadlenie a otočenie obrazu (podľa výrobcu) |
| Úpravy obrazu | sýtosť, jas, kontrast, ostrosť, zosilnenie, vyváženie bielej – vo webovom rozhraní kamery alebo v klientskom softvéri (podľa výrobcu) |
| Objektív a zoom | |
| Objektív | motorizovaný, s autofokusom |
| Ohnisková vzdialenosť | 2,7–13,5 mm |
| Optický zoom | 5× |
| Svetelnosť | F1,6 (podľa výrobcu) |
| Uhol záberu (výpočet zo snímača, približne) | vodorovne ≈ 92° (2,7 mm) až ≈ 23° (13,5 mm); zvisle ≈ 60° až ≈ 13°; uhlopriečne ≈ 100° až ≈ 27° (výrobca uhly neuvádza; skutočná optika sa môže o niekoľko stupňov líšiť) |
| Natáčanie kamery (PTZ) | |
| Pohyb | celé telo valcovej (bullet) kamery sa otáča a nakláňa na motorickom kĺbe |
| Rozsah otáčania | 0–180° (podľa výrobcu) |
| Rozsah náklonu | 0–55° (podľa výrobcu) |
| Rýchlosť otáčania | až 20 °/s (podľa výrobcu) |
| Rýchlosť náklonu | až 10 °/s (podľa výrobcu) |
| Ovládacia rýchlosť otáčania | 0,5–20 °/s (podľa výrobcu) |
| Obnovenie polohy | po výpadku napájania sa poloha obnoví (podľa výrobcu) |
| Nočné videnie | |
| Prisvietenie | 6× IR LED (podľa výrobcu) |
| Dosah IR | až 30 m (podľa výrobcu; závisí od prostredia) |
| Riadenie IR | plynulé stmievanie IR prisvietenia |
| Audio | |
| Mikrofón a reproduktor | vstavané, obojsmerný hovor |
| Audio vstup a výstup | Mic-in / Line-in, audio výstup |
| Audio kompresia | G.711u / G.711a |
| Potlačenie ozveny | áno (podľa výrobcu) |
| Inteligentné funkcie a alarm | |
| Detekcie | detekcia pohybu, vniknutia do zóny, prekročenia čiary, opustenia miesta, počítanie osôb |
| Filter cieľa | človek / vozidlo / oboje |
| Alarmové vstupy / výstupy | 0 vstupov, 1 výstup (doba zopnutia 1–600 s) |
| Reakcia na udalosť | záznam na SD kartu, e-mail (SMTP), snímka na FTP, nahratie na server alarmového centra, upozornenie v aplikácii (podľa výrobcu) |
| Sieť, záznam a aplikácia | |
| Protokoly a štandardy | ONVIF (Profile S podľa výrobcu), RTSP, DDNS, P2P; HTTP, DHCP, NTP (podľa výrobcu) |
| Kompatibilita s rekordérmi | ZONEWAY, Hikvision, Dahua a Milesight cez ONVIF |
| Aplikácia a cloud | HiEasy, vzdialený prístup P2P (stav „Internet ready“) |
| Úložisko | záznam na kartu SD, sieťové úložisko NFS / NAS, snímky na FTP (podľa výrobcu) |
| Webové rozhranie | v Chrome cez prehrávač WebPlayer |
| Webové rozhranie – jazyky | bez češtiny a slovenčiny; kameru možno ovládať aj v aplikácii HiEasy |
| Prevedenie a napájanie | |
| Puzdro | kovové, biele |
| Krytie | IP66 (údaj výrobcu) |
| Rozmery | 168 × 68 × 78 mm (podľa výrobcu, rozmerový výkres) |
| Montáž | na stenu nástennou základňou |
| Prevádzková teplota a vlhkosť | −40 až +60 °C, vlhkosť 0–95 % bez kondenzácie (podľa výrobcu) |
| Napájanie | 12 V DC (údaj výrobcu) alebo PoE cez externý PoE splitter, ktorý je súčasťou balenia |
| Súčasť balenia | externý PoE splitter od výrobcu |
| Poznámka k údajom | |
| Zdroj údajov | Údaje označené „podľa výrobcu“ alebo „údaj výrobcu“ pochádzajú z technickej tabuľky výrobcu (HICO TECH); uhol záberu je vlastný výpočet zo snímača (približne). |